ceturtdiena, 2015. gada 23. aprīlis

Starptautiska kouču akreditācija. Kouču zināšanu novērtējuma tests.

Iepriekš rakstīju (skatīt šeit>>), ka man ir zināmā mērā noveicies, jo esmu ieguvusi gan eksāmena nokārtošanas pieredzi, gan pieredzi, kas notiek, kad eksāmenu nenokārto. Turpat rakstīju, ka neesmu eksāmenu kārtojusi atkāroti, bet tikai vienu reizi. Kāpēc tā? Izrādās, ja kārto eksāmenu valodā, kas nupat tikai ir piedzīvojusi savu tulkojumu (krievu valodā eksāmens tapa pieejams īsi pirms es to kārtoju), tad ir iespējams iegūt papildus bonusus- pieredzi, kuru citādi nebūtu pieejama. 

Tātad, atgriežoties pie mirkļa, kad ir aizpildītas kouču zināšanu novērtējuma testa atbildes, pārbaudītas šaubīgās un tuvojas jau testa kārtošanai atvēlētais laika beigas un ir jāspiež poga.


Spiežot pogu- „Iesniegt” es jutos pārliecināta, ka esmu nokārtojusi šo eksāmenu veiksmīgi. Tāmdēļ biju ārkārtīgi pārsteiga, redzot rezultātus- 64.52% , kas nozīmēja, ka esmu izkritusi. Izpētot sīkāk datus – ievēroju, ka 4.kompetenču sadaļa (palīdzība zināšanu iegūšanā un rezultātu sasniegšanā) ir ieguvusi tikai 20% pareizu atbilžu. Īpaši daudz nekavējoties sazinājos ar mentoru, lai uzjautātu viņa viedokli  par to, kā man vajadzētu strādāt, lai uzlabotu šo kompetenču daļu, jo manuprāt tas ir neiedodami zems rādītājs. Mentors bija pārsteigts par šādu eksāmena rezultātu un solīja padomāt. Nākamais loģiskais solis bija iegādāties atkārtotu iespēju kārtot šo eksāmenu, tomēr tajā mirklī nebiju tam gatava, jo man īsti nebija skaidrs, kādas ir manas kļūdas. 


Nolēmu šo jautājumu atlikt, līdz mirklim, kad būs vairāk skaidrības un vairāk laika. Pēc pāris nedēļām uzzināju, ka arī vienai citai manai kolēģei nav izdevies nokārtot šo eksāmenu ar tieši tikpat zemiem rādītājiem 4.kompetenču sadaļā. Šajā mirklī aizdomājos ka varbūt tā nav tikai mūsu problēma- un sazinājos ar Krievijas ICF nodaļu, lai uzzinātu, kā klājies viņiem. Pēc kāda laika arī Krievijas nodaļas pārstāvji apstiprināja līdzīgu tendenci- tie, kuri kārto eksāmenu krievu valodā izkrīt ar sliktu rādītāju 4.kompetenču grupā. Galu galā visiem iesaistoties, tika noskaidrots, ka sistēmā ir bijusi kļūda pareizo atbilžu uzskaitē un tieši 4.kompetenču grupā. Pusgadu pēc eksāmena kārtošanas saņēmu epastu ar atvainošanos un ziņu, ka esmu eksāmenu nokārtojusi ar rezultātu 84%. Lieki piebilst, ka arī mani kolēģi saņēma līdzīgu atvainošanos vēstuli un ziņu par koriģētajiem eksāmena rezultātiem.


Milzīgs paldies visiem, kuri atsaucās manam aicinājumam pārbaudīt šo testu un sniedza atbalstu! Es sajutu, kāda vērtība ir starptautiskai atbalstošai videi, kāda tā ir vērtība- būt ICF rindās! Milzīgs paldies maniem klientiem, kuri priecājās līdz ar mani. Milzīgs paldies manam mentoram par ieinteresētību šajā jautājumā. Paldies manai mazulītei, kura ļāva man oktobrī nokārtot šo eksāmenu un tikai tad piedzima. Un milzīgs paldies man pašai sev par izturību un pacietību!


Tagad esmu asociēts sertificēts koučs- koučs kurš ar koučingu nodarbojas profesionāli atbilstoši starptautiski atzītiem standartiem.

Visaktuālāko informāciju par kouču akreditāciju var iegūt, apmeklējot  www.coachfederation.org  , šajā rakstā aprakstītais ir balstīts uz 2015.gada aprīlī spēkā esošo informāciju.

Starptautiska kouču akreditācija. Mana pieredze. Svarīgas nianses.

Aprakstot starptautiskas kouču akreditācijas nozīmi un ko tas nozīmē (skatīt šeit>>), es minēju, ka uz šo brīdi (2015.gada aprīlis) Latvijā ir nepiedodami maz starptautiski akreditētu kouču. Tā, kā nupat esmu ieguvusi šo statusu, nolēmu aprakstīt šī procesa ceļu un galvenās nianses, kam jāpievērš uzmanība. Ceru, ka šis apraksts iedrošinās arī citus manus kolēģus akreditēties un līdz ar to celt profesionāla koučinga līmeni Latvijā.

Uzsākot akreditācijas procesu: 
  • Izpēti savus izglītības dokumentus un sagatavo tos digitālā formātā (ACTP, ACSTH, CCE vai kas cits vairāk info par to skatīt iepriekšējā rakstā šeit >>);
  • Saskaiti savas prakses stundas ņemot vērā ICF prasības par to uzskaiti un klientu datu norādi;
  •  Atrodi sev atbilstošo akreditācijas procesa ceļu (skat. šeit >>).



JA NEPIECIEŠAMS
  •  Meklē mentoru; 
  • Veic sesijas audio ierakstu kādā no valodām, kurās saprot mentors.



JA NEPIECIEŠAMS
  • Ja Tavs ceļš ir ACC- portfolio, PCC- ACSTH, PCC- portfolio vai MCC (skatīt šeit >>), tad, veicot audio ierakstu, ņem vērā arī to, kurā valodā ir iespējams iesniegt pieprasīto audio sesiju;
  • Veic audio sesiju transkriptu.



Kad viss nepieciešamais ir sagatavots atbilstoši prasībām, dodies uz ICF mājas lapu www.coachfederation.org  un tiešsaistē nopērc attiecīgo pieteikuma formu. Kad apmaksa būs veikta, saņemsi apstiprinājuma epastu un saiti uz pieteikuma formu. 


Uzmanību! Tā, kā  iesnieguma forma ir jāaizpilda vienā piegājienā, tad dokumentiem ir jābūt sagatavotiem mirklī, pirms uzsāc šo procesu. Pieteikuma formas aizpildei ir atvēlētas 3h. Lai atvieglotu sev dzīvi, pirms tam ir vērts lejuplādēt šīs formas parauga versiju un izpētīt, kādi dati ir iesniedzami un kāds ir augšuplādei derīgais formāts un izmērs.

Manā gadījumā bija nepieciešams pārveidot nostrādāto koučinga stundu uzskaites tabulu, jo iepriekš biju datus uzskaitījusi pēc principa: „Notiek sesija – veicu ierakstu”. ICF prasība ir veikt kopīgu sesiju uzskaiti darbā ar vienu klientu,t.i.: „Uzsāku darbu ar klientu- uzsāku nostrādātā laika reģistrāciju līdz mirklim, kamēr beidzu darbu ar konkrēto klientu”. Aktuālo tabulas piemēru iespējams lejuplādēt www.coachfederation.com


Otra lieta, kam jāpievērš uzmanība ir fakts, ka ICF var sazināties ar kādu no klientiem, lai pārbaudītu, vai tiešām viņam ir bijusi sadarbība ar konkrēto kouču. Tamdēļ ir vērts pabrīdināt savus klientus, ka gatavojies kārtot akreditāciju un šī iemesla dēļ klients var saņemt vēstuli no ASV. Es ļoti apzinīgi piegāju šai prasībai un visiem klientiem nosūtīju šādu info.  Mans darbs atmaksājās, jo tas izraisīja patīkamu emociju gūzmu- liela daļa klientu apsveica mani ar šo jauno izaicinājumu. Ja gadījumā Tev ir bijis darbs uzņēmumā/projektā, kura vadība nevēlas izpaust klientu datus, tad ir iespējams norādīt kontaktpersonas informāciju (noteikti ir bijis kāds, kurš kūrēja šo procesu no uzņēmuma puses). Noderīga ir arī atsauksmes vēstule, kurā konkrētā uzņēmuma/projekta pārstāvis ir apstiprinājis, ka esi strādājis kā koučs norādot klientu skaitu, laika periodu un nostrādātu stundu skaitu. Atsauksmes vēstuli/-es tāpat var augšuplādēt tiešsaistes formā. Ir jāņem vērā, ka šajā tabulā drīkst iekļaut tikai to klientu datus, kuri ir piekrituši, ka viņu dati tur tiek ievietoti. Šis jautājums nav apspriežams.

Kad iesniegums ir veiksmīgi iesniegts, es nonācu vietā, kur bija sekojošs attēls.


Taisnību sakot, pieeju kouča zināšanu novērtējuma testam (CKA) – t.i. online eksāmenam es saņēmu ātrāk, kā rakstīts, tomēr neskatoties uz to, viss process pamatīgi ievilkās. Par to kāpēc tā var lasīt turpinājumā šeit>>


Biju izvēlējusies eksāmenu kārtot krievu valodā, jo, lai gan angliski varu sazināties un pat vadīt koučinga sesijas, tomēr nejutos tik pārliecināta savās zināšanās, lai kārtotu rakstisku eksāmenu, kurā katrs vārds ir no svara. Šajā eksāmenā ir 155 jautājumi un tie ir sadalīti 5 daļās: 4 daļas ir veltītas kompetencēm un viena- ētikas jautājumiem. Eksāmens ir jākārto vienā piegājienā, to nevar izpildīt pa daļai, pārtraukt un pēc tam turpināt atkal. Tā izpildei ir atvēlētas 3h, laiks sāk atskaiti, tiklīdz tiek nospiesta poga „Sākt”. Taisnību sakot, 3h nebūt nav pārspīlēti, es šim eksāmenam veltīju 2h un 45 minūtes. Testa formāts ir „izvēlies pareizo atbildi”. Bija reizes, kad šķita, ka pareizas varētu būt 2 atbildes. Tādos gadījumos man palīdzēja izdrukātais un blakus noliktais kompetenču apraksts krievu valodā (ja eksāmenu kārto angliski, noderīgs varētu būt tas pats dokuments angliski, jo bieži vien svarīgs ir formulējums). Mirkļos, kad bija jāizskata situācija darbā ar klientu, man palīdzēja pieredze darbā ar mentoru. Visvieglākā bija ētikas sadaļa. Kopumā eksāmens nav ļoti sarežģīts. Ja esi iepazinis kompetenču aprakstu un ētikas kodeksu, esi strādājis ar mentoru, tad problēmām nevajadzētu būt. Lai eksāmenu nokārtotu, ir jāatbild 70% pareizu atbilžu. Gadījumos, kad māc šaubas, jautājumu var atlikt un atgriezties pie tā pēc kāda laika. Beigās ir iespējams pārskatīt neatbildēto jautājumu sarakstu. Kad visi jautājumi šķiet atbildēti pareizi, jāspiež poga „iesniegt” un nekavējoties ir iespējams uzzināt gan kopējo eksāmena rezultātu, gan katras sadaļas rezultātu.
Pēc tam epastā atnāk ziņa ar apsveikumu un saitēm uz attiecīgo sertifikātu un logo, kā arī iespējām, kuras sniedz jaunais status.



Tas ir gadījumā, ja eksāmens ir nokārtots. Savukārt, ja eksāmenu nav izdevies nokārtot, tad atnāk ziņa ar saiti uz iespēju iegādāties nokārtot eksāmenu atkārtoti. Šī saite ir derīga 6 mēnešus, kas ir pietiekams laiks, lai pilnveidotu savas prasmes jomās, kuras šķiet kritiskas.


Man zināmā mērā noveicās, jo spēju iegūt abas šīs pieredzes: gan to, ko nozīmē nolikt eksāmenu, gan pieredzējusi to, ko nozīmē eksāmenu nenolikt. Loģiski tad man būtu jābūt pieredzei kā notiek atkārota eksāmena kārtošana, tomēr tās man nav. Lai cik tas dīvaini neizklausītos- man eksāmenu tomēr nevajadzēja kārtot no jauna, jo izrādījās, ka to biju veiksmīgi nokārtojusi jau pirmajā reizē. Par to mans nākamais ieraksts šeit>>

Visaktuālāko informāciju par kouču akreditāciju var iegūt, apmeklējot  www.coachfederation.org  , šis raksts ir balstīts uz 2015.gada aprīlī spēkā esošo informāciju.

Starptautiska kouču akreditācija. Ko tas nozīmē?

Starptautiskās kouču federācijas (International CoachFederation jeb ICF) kouču akreditācijas process nebūt nav sarežģīts, tomēr Latvijā ir mazāk kā 10 kouču, kas to ir kārtojuši (2015.g.aprīlis). Ņemot vērā, ka Latvijā ir vairāki simti koučinga izglītību ieguvuši un vairāki desmiti aktīvi praktizējošu kouču, tas šķiet nepiedodami maz. Runājot ar kolēģiem, esmu sastapusies ar dažādiem viedokļiem „kāpēc nē”:
  • „Diplomu jau neviens neprasa”;
  • „Maniem klientiem tas nav svarīgi”;
  • „Tas nav lēti un ātri”;
  • „Tā tikai tāda naudas tērēšana”.
Protams, zināmā mērā tā ir taisnība, jo ne vienmēr diploms ir tas, kuru pirmo klients paprasa un akreditāciju neviens nedāvina uzreiz un bez maksas. Tomēr pēdējos gados priecē tendence, kad starptautiskos iepirkuma konkursos tiek pieprasīti kouči vismaz ar ACC (asociēts sertificēts koučs) līmeni, kad kolēģi sāk apjaust, ka šie 3 burti (ACC, PCC, MCC) ir būtiska konkurences priekšrocība, un, kad blakus šiem merkantīlajiem mērķiem parādās apjausma- cik tomēr ir vērtīgi slīpēt savu profesionalitāti un kļūt par izciliem šīs profesijas pārstāvjiem Latvijā, kas neapšaubāmi notiek ceļā uz akreditācijas iegūšanu. Ņemot vērā šo tendenci, Starptautiskās kouču federācijas Latvijas nodaļa (ICF.LV) kā vienu no saviem stratēģiskās darbības mērķiem ir izvirzījusi kouču profesionalitātes celšanu. Ar biedrības atbalstu tiek organizētas tikšanās ar mentoru, kouču kompetences (core competencies) attīstoši semināri, tiek popularizētas ICF akreditētas apmācību programmas.

Kas tas ACC, PCC, MCC tāds ir?

Katra no šo trīs burtu kombinācijām apzīmē noteiktu kouču akreditācijas līmeni: 
  • ACC (asociated certified coach)-asociēts sertificēts koučs, praktizējošu kouču līmenis; 
  • PCC (professional  certified coach)-profesionāls sertificēts koučs, sevi pierādījušu kouču līmenis; 
  • MCC (master certified coach)  sertificēts koučs- meistars, kouču- ekspertu līmenis.

Līmenis ir atkarīgs no koučinga kompetenču novērtējuma un pieredzes apjoma. Vēršu uzmanību, ka šajā gadījumā netiek vērtētas tikai zināšanas, tikai nostrādāto stundu daudzums vai tikai iegūtie diplomi. Uzsvars vērtēšanas procesā ir likts uz kompetencēm- gan tas, vai mācoties, tās ir apgūtas (specifiskas mācību programmas), gan tas vai tās tiek pielietotas darbībā (sesiju ieraksti un darbs ar mentoru), gan tas, cik labi tās ir pārzināmas teorētiski (kouču zināšanu novērtējums).   Ieskatam katra līmeņa prasībās pievienoju tabulu, bet precīzu aktuālo prasību sarakstu iesaku meklēt www.coachfederation.org

Kouču akreditācijas procesa ceļi


Kas ir ACTP, ACSTH, CCE, portfolio?


Jebkura profesija sākas ar apmācībām. Tā tas ir arī ar kouča profesiju (Latvijā- "izaugsmes veicinātājs" profesiju klasifikatora kods-2423 16). Ir vairāki ICF atzīti veidi, kā iegūt kouča izglītību. 
  • Vislielākās priekšrocības ir ACTP (accreditied coach training programm) beidzējiem, jo šīs programmas saturā ir iekļauts padziļināts darbs ar kompetencēm un mentoriem (tieši tāpēc šīs programmas beidzējiem nav nepieciešamas atsevišķs darbs ar mentoru ACC un PCC līmeņa iegūšanai). 
  • ACSTH (accreditied coach specific training hours) programmās parasti tiek apgūtas koučinga prasmes un iepazītas kompetences. Bieži vien tā ir daļa no ACTP programmas, tikai bez darba ar mentoru un padziļinātās kompetenču analīzes. 
  • Portfolio- tas ir viens no ceļiem, kā iespējams iegūt ICF atzītu akreditāciju, pierādot, ka apgūtās mācības saskan ar ICF kouču kompetencēm un ētikas kodeksu. Šis ceļš tiek piedāvāts gadījumos, kad pretendents koučingu apguvis kādā ICF neakreditētā mācību programmā. 
  • CCE (continuing coaching education) ir kouču tālākizglītības apmācības, kas fokusētas uz kādu no kouču kompetencēm, bet ne visām kopumā. CCE top svarīgs katram, kurš ieguvis kādu no akreditācijas līmeņiem, jo ik pēc 3 gadiem iegūtā akreditācija ir jāatjauno. Un viens no atjaunošanās priekšnoteikumiem ir vismaz 40h, kas apgūtas ICF sertificētās (ACTP, ACSTH vai CCE) apmācībās.
Kā redzams, tabulā iepriekš, katram apmācību beidzējam ir savas akreditācijas prasību nianses. Tāpat atšķirīgas ir arī summas, kas jāmaksā. Ar vismazāko naudas summu var rēķināties tie, kuri beiguši ACTP programmu un ir ICF biedri, ar vislielāko- tie, kuri nav ICF biedri un nav beiguši ICF akreditētas mācības.
  • ACC iegūšana 100- 600 USD
  • PCC iegūšana 300-850 USD
  • MCC iegūšana 575-775 USD
Visaktuālāko informāciju par kouču akreditāciju var iegūt, apmeklējot www.coachfederation.org , šajā rakstā publicētā info ir spēkā 2015.gada aprīlī.

Vairāk par manu pieredzi, kārtojot ACC līmeņa akreditāciju var lasīt šeit >> un šeit>>

trešdiena, 2015. gada 8. aprīlis

Esmu starptautiski akreditēts koučs!


Laikam manā dzīvē ilgāk gaidītais eksāmena rezultāts- pusgadu. Pasakos sev par pacietību,  kolēģiem par atbalstu un klientiem par uzticību!